Sauso ėdalo ir „Top Dog Bistro“ ėdalo derinimas: griauname mitus

  • Sauso ėdalo ir „Top Dog Bistro“  ėdalo derinimas: griauname mitus

    Yra daugybė šunų šeimininkų, kurie savo augintinius šeria sausu ėdalu ir net nesvarsto idėjos pereiti prie natūralios mėsos ėdalo. Dalis iš jų baiminasi nepatogumų kasdien ar keliaujant, kitiems neramu, jog sauso ir natūralios mėsos ėdalo derinimas sutrikdys keturkojo virškinimą, treti tiesiog nenori imtis permainų, net jei jos naudingos jų augintiniams. 

    Turime idėją! Pabandykite šerdami sausu ėdalu pridėti dalį „Top Dog Bistro“ natūralios mėsos ėdalo ir stebėkite savo augintinį - galbūt pagerėjusi jo savijauta įtikins jus visiškai pereiti prie „Top Dog Bistro“!

    Šuns virškinimo sistema negali suvirškinti ir sauso ėdalo, ir mėsos - MITAS!

    Kodėl šunų šeimininkai vengia derinti sausą ėdalą ir natūralios mėsos ėdalą? Dažnas augintojas pasikliauja mitu, jog žalia mėsa ir sausas ėdalas virškinama skirtingai. Per savo beveik du dešimtmečius trunkančią kelionę po šunų kinkinių sporto pasaulį matėme daugybę sportininkų iš viso pasaulio, kurie daug metų šerdami savo čempionus derina mėsą ir sausą ėdalą bei augina jau keletą kartų visiškai sveikų šunų.

    Kaip iš tiesų vyksta natūralios mėsos ir sauso ėdalo virškinimas? Taip, tai yra skirtingi ėdalai - natūralioje mėsoje yra daug riebalų, baltymų ir drėgmės, jame yra mažai angliavandenių, o sausame ėdale yra mažai drėgmės, tačiau yra didelė baltymų, riebalų ir angliavandenių įvairovė. Daugelis mano, jog dėl šių skirtumų natūralios mėsos ėdalas ir sausas ėdalas virškinami skirtingu greičiu, tiksliau - neva sausas ėdalas padidina skrandžio pH, todėl tampa sudėtinga suvirškinti žalią mėsą. Visgi, taip nėra. Jūsų augintinio virškinimo traktas neskiria sukramtytų ir į skrandį patekusių žalios mėsos ir sauso ėdalo - jis „atpažįsta“ tik vandenį, baltymus, riebalų rūgštis ir angliavandenius bei pagal kiekvieno jų kiekį išskiria rūgštis, hormonus ar šarmines medžiagas. Virškinimo fermentai visa tai suskaido ir šuns organizmas gauna būtinų maistinių medžiagų, nepaisant to, iš kokios kilmės ėdalo jie buvo gauti.

    Taip, virškinimą gali sutrikdyti staigūs pokyčiai mityboje, tačiau ne natūralios mėsos pridėjimas prie sauso ėdalo - sveiko šuns virškinimo sistema tikrai prisitaikys prie to. Tūkstančius metų trukusi evoliucija sukūrė tokią šuns virškinimo sistemą, kuri yra pasiruošusi virškinti ir įsisiavinti skirtingus produktus.

    Visgi, jei baiminatės, jog šerti sausu ėdalu ir žalia mėsa vienu metu gali tapti iššūkiu jūsų šuns virškinimui, dalis specialistų rekomenduoja paskirstyti tai į du šėrimus - pavyzdžiui, ryte šerti sausu ėdalu, vakare - natūralios mėsos ėdalu. Tai rekomenduojama pradedant derinti, ypač jautresnį virškinimą turintiems šunims.

    Net ir nedidelis kiekis natūralios mėsos ėdalo suteikia didelę maistinę naudą

    Dažnas šeimininkas galvoja, jog šerti natūralios mėsos ėdalu ypač brangu. Taip, šerti vidutinį ar didelį šunį gaunasi šiek tiek brangiau nei super premium klasės sausu ėdalu, tačiau skirtumas yra labai nedidelis, o derinant sausą ėdalą ir „Top Dog Bistro“ natūralios mėsos ėdalą skirtumas visiškai išnyksta.

    Taip, norint pridėti pačių ruošto BARF maisto reikia turėti laiko, žinių ir sąlygas, tačiau pridėti jau paruoštą „Top Dog Bistro“ ėdalą visai paprasta! Jums tereikės tik šiek tiek vietos šaldymo kameroje - daug mažiau negu reikėtų visiškai pereinant prie natūralios mėsos ėdalo. Puikus sprendimas pabandyti prieš visiškai pereinant prie „Top Dog Bistro“!

    Svarbūs dalykai, kurių negalima užmiršti:
    Atsakingai paskaičiuokite, kiek pridėti natūralios mėsos ėdalo. Specialistai rekomenduoja pridėti ne daugiau nei 20% nesubalansuotos žalios mėsos, tačiau „Top Dog Bistro“ yra visiškai subalansuotas, todėl drąsiai galite pridėti daugiau. Neužmirškite, jog skirtingai nei sausas ėdalas, natūralios mėsos ėdalas turi didelį drėgmės kiekį, tad pridėdami „Top Dog Bistro“ prie sauso ėdalo padidinkite jo kiekį. Pavyzdžiui, jeigu jūs augintiniui duodate 250 gramų sauso ėdalo per dieną ir norite pradėti 20% jo pakeisdami „Top Dog Bistro“, jūsų augintinio dubenėlis turėtų atrodyti štai taip: 200 gramų sauso ėdalo ir 100 gramų „Top Dog Bistro“. Jūsų keturkojis jums tikrai padėkos už tokį pokytį!

    Pasirinkite optimalius ingredientus, turinčius didžiausią maistinę naudą. Ne paslaptis, jog tam tikri natūralūs produktai pranoksta kitus - taip, šunų mitybos pasaulyje taip pat yra terminas „supermaistas“! Ingredientai, turintys daug liesų baltymų, vitaminų ir mineralų - puikus amino rūgščių šaltinis. Tai jautienos kepenys (įeina į mūsų „Salmon and Beef“, „Beef and Rabbit“, „Beef and Duck“, „More Smell“, „More Chicken“, „More Beef“ receptus), vištų širdelės („More Chicken“ receptas), jautienos raumuo („Beef and Rabbit“, „Beef and Duck“, „More Beef“ receptai). Ypač svarbūs ingredientai, turintys daug riebiųjų rūgščių, tokių kaip Omega 3. Čia nr. 1 yra lašiša („Salmon and Beef“ receptas). Neužmirškime antioksidantų, kovojančių su laisvaisiais radikalais organizme ir padedančių apsisaugoti nuo ligų. Štai čia yra atsakymas, kodėl mes įtraukėme daržoves, uogas ir žalumynus - antioksidantų nėra gyvulinės kilmės produktuose! Jų gausu mėlynėse, morkose, moliūguose, špinatuose, brokoliuose - visa tai rasite kiekviename „Top Dog Bistro“ recepte.
    Sukurkite savaitės planą, kuriuo remiantis derinsite sausą ėdalą ir „Top Dog Bistro“. Tai jums sutaupys ne tik laiko - galėsite planuoti, kiek natūralios mėsos ėdalo reikia per savaitę, kiek vienokio ar kitokio „Top Dog Bistro“ recepto įsigyti ir kiek vietos šaldymo kameroje paruošti. Kaip galėtų atrodyti jūsų augintinio savaitės planas? Pabandykime derinti tris „Top Dog Bistro“ receptus:

    Pirmadienis: sausas ėdalas + „Salmon and Beef“ (amino ir riebiųjų Omega 3 rūgščių šaltiniai);
    Antradienis: sausas ėdalas + „More Chicken“ (amino rūgštys, gaunamos iš vištų širdelių);
    Trečiadienis: sausas ėdalas + „Salmon and Beef“ (taip, amino ir riebiosios Omega 3 rūgštys - ypač svarbu);
    Ketvirtadienis: sausas ėdalas + „More Smell“ (nevalytame jaučio skrandyje esantys fermentai yra ypač svarbūs jūsų šuns organizmui);
    Penktadienis: sausas ėdalas + „More Chicken“ (dar viena diena su vištienos skrandukais ir širdelėmis);
    Šeštadienis: sausas ėdalas + „Salmon and Beef“ (šiame recepte gausu ne tik lašišos, bet ir jautienos plaučių, širdžių, inkstų ir kepenų);
    Sekmadienis: sausas ėdalas + „More Smell“ (savaitę užbaikime naudingais fermentais).

    Naudingų antioksidantų jūsų augintinis gaus kasdien - uogos, daržovės ir žalumynai įeina į kiekvieną receptą!
    Pabaigai - penkios priežastys, kodėl jūsų augintinis jums padėkos, jei prie sauso ėdalo pridėsite dalį „Top Dog Bistro“ natūralios mėsos ėdalo:
    - Daugiau drėgmės ėdale, taip užtikrinant puikią hidrataciją;
    - Švieži baltymai ir aukštos kokybės aminorūgštys;
    - Visavertės riebiosios rūgštys, ypač Omega 3;
    - Natūralūs probiotikai, dar kitaip vadinamos gerosios bakterijos. Mėsos ėdale esančios bakterijos padės virškinti sausą ėdalą, ypač jame esantį didelį kiekį sunkiai virškinamo krakmolo;
    - Visas organizmo blogybes įveikiantys antioksidantai.
    P.S. Na, ir šešta priežastis - jūsų augintinis daug mieliau ės sausą ėdalą, pagardintą dalimi „Top Dog Bistro“ ėdalo!